Centrální vysavače

Image 2

Ačkoli je centrální vysavač předchůdcem vysavačů přenosných, řada z nás přesně neví, co si pod pojmem centrální vysavač představit. Proto krátká instruktáž na úvod.
Jedná se o vysavač, jehož tělo je pevně zabudováno v provozní části domu (garáži, sklepě...), popřípadě v nábytku. Od těla vysavače vedou zabudované plastové trubice, které zajišťují rozvod potřebného podtlaku pro úklid a odvod nečistot. Tyto trubice jsou zakončeny tzv. vysavačovou zásuvkou, do které se zapojí již známá sací hadice s hubicí. Sací hadice se vyrábí v různých délkách (až 18m), proto se nemusíte obávat, že budete mít zdi obsypané zásuvkami pro připojení hadic nebo že vysavačem někam nedosáhnete.
Výhody centrálního vysavače:
 • Všechen vzduch a nečistoty z vysavače jsou odváděny mimo prostor domu
 • Při vysávání manipulujete pouze s lehkými sacími hadicemi, nikoli s celým tělem vysavače, jak je tomu u přenosných vysavačů
 • Vysávání s centrálním vysavačem je velice tiché. Hluk vydává pouze tělo vysavače, které je umístěno v provozní části domu
 • Sběrnou nádobu na nečistoty stačí vyprazdňovat přibližně jednou ročně
 • Nevýhody centrálního vysavače:
 • Pokud si chcete centrální vysavač pořídit již do hotového domu nebo bytu, nevyhnete se stavebním úpravám
 • Ve srovnání s přenosnými vysavači vyšší pořizovací cena
 • Filtrace:
  Schopnosti přístroje odfiltrovat nečistoty věnujte při výběru centrálního vysavače zvýšenou pozornost. Právě dobrá filtrace je totiž veličinou, která určuje kvalitu vysavače. Při výběru nového domácího pomocníka se setkáte s provedením cyklonovým a filtrovým. Efektivnější z těchto dvou variant je přístroj cyklonový, ve kterém dochází k vytváření víru, díky kterému těžší nečistoty propadnou do prachového kanystru a mikroskopické částice jsou zachyceny na stěnách filtru.
  Maximálního úspěchu při filtraci pak dosáhnete při výběru cyklonového vysavače s pohyblivým filtrem a rozšířenou filtrační plochou ze speciálních materiálů.
  Sací výkon:
  Pokud nejste v nákupu spotřebičů úplným nováčkem, jistě už znáte tuto rovnici: větší příkon = větší výkon = větší spotřeba elektrické energie. Nenechte se ale zmást! Pokud si pořídíte opravdu kvalitní centrální vysavač, zvládne s nižší spotřebou odvést lepší práci, než-li levný přístroj s vyšším příkonem!
  Suché nebo Mokré sání?
  Suché sání je právem rozšířenější formou úklidu. Je totiž jednoduché a především účinné. Mokré sání se oproti suchému sání musí potýkat s odvodem vysáté vody. Vlhké prostředí v odvodných trubkách vede při nedostatečné údržbě k množení bakterií a plísní, což může skončit až neprůchodností trubek. Tento problém mají spolehlivě vyřešeni jen opravdu kvalitní výrobci, proto rozhodnete-li se pro centrální vysavač s mokrým sáním, vybírejte opravdu pečlivě.
  strojní čištění kanalizaceshozy prádlahodinový manželstavebnictví